DEATH FIST

DEATH FIST bol jeden z prvých xeroxovýh fanzinov na Slovensku venujúc sa extrémnej muzike. Vznikol v roku 1991 a pravidelne a nepravidelne aj s prestávkami vychádzal až do roku 2005, keď jeho existencia bola nadobro ukončená. Tu bola obnovená jeho činnosť vo forme blogu. Túto stránku ,robia fanúškovia hudby, ktorý si recenzované produkty kupujú sami! Nie sme viazaný žiadnym dlhom voči vydavateľom a kapelám.


GRIND ALMANACHREPULSION "Horrified" LP  1986 (Necrosis Records)
Za bibliu grindcore muziky sa považuje debutový album od Napalm Death "Scum", ale aj ten Napalm Death niekoholen vykrádal! A bola to presne táto kapela z Michiganu. Už len pomer ukradnutých riffov na "scum" albume je zarážajúci. REPULSION je kapela, ktorá sa stala nepredstaviteľným kultom až po ukončení aktívnej činnosti.Pritom vznikli už v roku  1984 a dokonca s dvoma členmi tejto kapely zakladal Chuck Schuldiner DEATH! Ale pre názorové rozdieli ich spolupráca trvala len necelý rok. Po dvoch demáčoch z rokov 1984 a 1985 , ešte stále pod názvom GENOCIDE, ale už konečne vydávajú na vlastnej značke v úplnej etike DIY svoje debutové album "Horrified".Najprv v roku 1986 ako klasická kazeta a až v roku 1989 vychádza na LP. (1992 aj na značke Relapse).Tu , prvý krát asi v histórii tvrdej muziky, boli použité guľometné bicie, ktoré sú tak typické pre grindcore štýl. Len tak pre info, Napalm Death na svojich demáčoch ešte hrali punk a až po vypočutí dema Repulsion pridali do svojej muziky rýchle bicie, netušiac, že práve spustili vlnu britcore kapiel. Repulsion sformovali štýl, ktorý sa zakladal na fúzii thrash metalu a HC/punk štýloch. Doteraz je tento album, používaný, ako zabudnutá učebnica grindcore.

AGATHOCLES " Razor Sharp Daggers" LP 1995 (Cyber Music)
 Agathocles už v roku 1995 majú za sebou desiatky splitiek a dva radové albumy, ale ani jeden z nich nebol tak dobre vyvážený ako práve tento. Práve na tomto albume, sa začali vymaňovať spod death metalového zovretia (Napalm Death-ové zovretie už majú za sebou) a začínaj naznačovať, ako bude vyzerať ich muzika v budúcnosti a pravdu povediac to bude aj ich najúspešnejšie obdobie. Na albume najdete 25 grindcore rozbušiek, ktoré sú vkusne rozložené tak, aby ani na chvíľu nenudili. To znamená, že grindcore vypaľovačky strieda punkové rúbanice, potom občas na oddych nejaký industrial a zase späť a znova všetko dookola. Do toho , na tie roky, dobrý zvuk , dobré nápady a fakt poriadna dávka energie. Každý grinders oceňuje práve tento ich album, ako dokonalé vyvážené, aj keď po tomto ešte natočia silné albumy, no tie už nebú, ako sa vraví dokonalé. Od vydania albumu, už vyšli aj reedície, ako na vinyle, tak na CD a práve CD verzia obsahuje ešte 19 skladieb navyše, ktoré vyšli na rôzných splitkách a naopak, zachytávajú Agathocles v čisto punkovom cajchu! Až ste sa ešte s touto bibliou nestretli, čomu neverím, tak je tu čas!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRINDCRUSHER v/a LP 1989 (Earache Records)
Tý čo majú cez 30 rokov, počúvajú grindcore, tak na 99% z nich čerpala inšpiráciu a totálne ich ovlyvnila táto kompilačka. Toto je biblia každého grindera! Písal sa rok 1989 a hlava Earache records Diggby, sa rozhodol že zmapuje všetky kapely, ktoré hrajú extrémnu muziku (z ktorých dobrá polovica aj skončila pod jeho labelom) a to bez ohľadu na žáner, že čo hrajú. Podarila sa mu nevídaná vec, keď na jednej kompilačke znejú thrash/death/grindcore/electro/ HC a punk kapely v takej simbióze, že nechtiac táto kompilačka aj ovlyvnila celý grindcore v tých rokoch, kedže všetky spomínané štýly sa aj v samotnej grindcore muzike premiešali poriadne. Ked si pustíte tento album, tak získate úplne geniálny obraz o stave extrémnej scény na začiatku 90 rokov! Po čase ked som sa bavil s viacerými mojimi vrstovníkmy z celého česko slovenska, tak každý mi potvrdil, že táto výberovka ho ovlyvnila. Predstavte si začiatok 90 rokov, koniec komunizmu, fanúškovia hladný po všetkom novom, po každom novom štýle, internet nikde a tu zrazu ti niekto podá túto výberovku, kde máš všetko, ako písmenká v abecede prváka. Je jasne že sme sa z každej kapely posrali a posrali sme sa viackrát, lebo každá kapela hrala odlišný štýl a je jasne , že za ňou a jej štýlom sme mohli objaviť ešte dalších 50 neznámych spolkov. Takže len tak pre príklad uvediem kapely, ktoré sa tu nachádzajú: MORBID ANGEL, REPULSION, CARCASS, GODFLESH, TERRORIZER, HELLBASTARD, CARNAGE, NAKED CITY, FILTHY CHRISTIANS, OLD LADY DRIVERS, INTENSE DEGREE, SORE THROATH, NAPALM DEATH, ENTOMBED, NOCTURNUS, BOLT THROWER, LAWNMOWER DETH, CADAVER, SWEET TOOTH, MIGHTY FORCE, SPAZZTIC BLUR, HERESY, UNSEEN TERROR. stačí? Aj keď sa jedná o výberovku, jej vydanie malo nebývaný dosah na rozvoj scény a v prvom rade na upevnenie kultového postavenia Earache records! Biblia!

O.L.D. "Old Lady Drivers" LP 1988 (Earache Records)
Pre zmenu táto kapela, patrí a vždy patrila medzi tých málo kapiel, čo predbehli svoju dobu a uznania saim dostalo až po ich smrti! Kapela začínala svoju dráhu pod názvom Regurgitation, pod ktrorou natočili aj jedno demo ale potom si zmenili názov na oveľa humorejší a orginálnejší OLD LADY DRIVERS. Hudba na tie časy bola extra orginálna a zaujímavá je napr. tá samolepka na obale albumu (pozri orbázok) , kde to definovali ako rýchly thrash so šialeným vokálom. Ono je to aj  pravda, akurát, že po čase si na túto kapelu začala nárokovať aj grindcore scéna ale to už OLD boli v úplne iných dimenziách. Album obsahuje 15 skaldieb, z toho jedna coverka od Erica Claptona "Cocaine". Album je fakt výstrelom orginality a humoru a myslím si, že čo sa týka práve tej orginality, tak doteraz ju nikto neprekonal. Ja viem že z pohľadu dnešného fanúšika to nevyznie tak zaujímavo, ale uvedomte si, že sa písal rok 1988 a čo vtedy počúvali všetci??  Takže asi tak. Osrý gitarový sound s automatickým bubeníkom (fakt dobre tam zapadne) a so šialene škrekľavým vokálom, ktorý občas mení polohy na ešte škrekľavejší alebo z efektovaný. Hlavná postava kapely James Plotkin je dodnes aktívny, ale už v úplne inej sfére muziky a tým je electronická a drone scéna a jeho meno sa vyskytuje v kope kapiel a projektoch, buď ako člen alebo ako producent (Khylst, Khanate, Locust Ester a tony ďalších). Zaujímavosťou tochto albumu je aj to, že nikdy nevyšlo na CD !! Existujú pirátske verzie okopírované z LP ale mne z nejastného dôvodu, doteraz Earache odmieta tento album vydať na CD (predpokladám stratu štúdiovej pásky). LP na ebay dosahuje cenu ojazdeného auta, tak až náhodou to máte doma, tak sa s tým ani nechválte! (hehehehehehehe)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


IMPETIGO "Ultimo Mondo Cannibale" LP 1990 (Wild Rags Records)

Keby v roku 1990  len tušila táto partička maniakov zo štátu Illinois, že keď nahrajú tento počin, tak vlastne vytvoria jednu škatuľku v štýle grindcore a všetkých, kto príde po nich, budú porovnávať už len s nimi! Prvý krát keď som počul začiatkom 90 rokov z pásky tento album, tak som mal mierny šok. Najprv z toho, že toto je teda pekná sračka ale na druhej strane ma úplne táto nahrávka očarovala práve s tou neotrepanosťou a neošúchanosťou! Prvý krát som počul , že intrá boli dlhšie ako samotné songy. 3 minutové intro z nejakého cannibal horror filmu, vždy prehluší minutová vypalovačka s úplne primitivným punkovým riffom ale grindcore švihom a s efektovaným spevom (ktorý potom určil typický vokál pre záner gore grind) a s nie práve najlepším zvukom! Ale ako dobre vieme, tak všetky kultové nahrávky sú zlej kvality -)) . To že sa z kapely stala legenda, vdačí aj za svoj skorý rozpad a fakt, že odmietajú reunion, čo je fakt symaptické od nich!! Až sa chcete ponoriť do ranných 90 rokov a kapely, čo určila gore žáner, tak skúste si vypočuť túto, nie práve najdokonalejšiu nahrávku! Má perfektnú atmosféru!!!---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 SUN O)))  "Void" CD 2000 (Rise Above Records)
  Pomaly ďalej zajdeš? Niečo na tom je. Každý, kto má rád pomalú muziku, tak už určite zavadil o túto kapelu a kto nie,  tak SLYŠTE! Ako by ste eliminovali z muziky tempo na tie najpomalšie obrátky? Vyhodíte bicie! Presne toto urobili dvaja maníci a na svete bol nový štýl DRONE. Jasne že nebol úplne nový, veď pár rokov pred nimy ho už drvil Dylan Carlson z EARTH. Týmto maníkom a jeho tvorbou sa ovlyvnilo už veľa ludí (Nirvana dokonca hrala od neho jednu vec) ale nikto tak nespropagoval a nespopularizoval tento štýl ako práve SUN O. Nedialo sa nič orginálneho, veď aj názov kapely je dokonca ukradnutý od legendárnych zosilovačov Sunn o))), ktoré mali svoj špecifický zvuk, hodiaci sa práve na pomalú muziku a samotnú ideu celej veci ukradli zase od spomínaných EARTH. Dokopy dané ale, klaplo všetko na entú. Nikto v podstate nechápe, ako sa mohlo stať, že práve aj vďaka tomuto albumu sa spopularizoval štýl, ktorý nie práve tým je známi , že by ho niekedy hrali v rádiu. 15 minutové trieštenie gitary a basy, bez bicích a bez spevu, už si vyžaduje hodne strpenia. ale doba bola naklonená a teraz sa z tochto projektu stala akvizícia, ktoré bežne vystupuje na veľkých festivaloch a pravidelne u nich hostujú všetci gitaristi z každej čo i len trocha známej kapely. Tento album uzrel svetlo podzemia dokonca na značke ako stvorenej pre tento štýl Rise above Records (majiteľ Lee Dorian z Cathedral-u). Každopádne, až odhliadneme od procesu vzniku tochto projektu, tak tu máme niečo strašne temné. Odvtedy ubehlo už 11 rokov a ich posledný album "Monoliths..." je už naozaj umelecké dielo so všetkým. Medzi tým pravdaže sa ku kapele pridružil starý desperádo Attila Csihar (Tormentor, Mayhem) a z SUN O))) sa stala hviezda večera! Skúste to pochopiť...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NAPALM DEATH "SCUM"  LP 1987 (Earache Racords)
Je už len logické, že prvý príspevkom v Almanachu Grindcore, bude  grindcore almanach, album SCUM, ktorý vytíčil jeden cieľ a jeden štýl pred sebou. Partia pubertálnych punkáčov, ktorá sa rozhodla, že ukáže svetu, že dokážu robiť bordel, až taký, že sa o tom bude ešte dlho rozprávať, svoj cieľ splnila do bodky. Je pravdou, že práve tento album sa stal bibliou grindcore ale musíme si priznať, že aj oni len vykrádali jednu kapelu (REPULSION). Na LP chlapci nacápali 26 skladieb v rozmedzí okolo minutky, čo bolo dovtedy nevýdané, halvne pre ľudí s presvedčením, že tvrdá muzika je heavy metal. Bol to šok, šok ako pre poslucháčov, tak aj pre nich osobne. (Zaujímavosťou je tiež, že ich druhý album  "From enslavement... sa dokonca vyšvihol na prvé miesto Independent Chart!!). Zaujímavosťou tochto albumu je , že Strana A. bola nahratá úplne inou zostavou ako strana B. Kým na A. strane najdeme prepracovanejšie skladby a aj  dlhšie (nahraté v auguste 1986)  v zostave Justin Broadrick -gitara (dnes JESU/ GODFLESH), Nik Bullen -bassa (dnes DJ predtým SCORN), Mick Harris -bicie ( dnes SCORN) a Lee Dorian -spev (dnes CATHEDRAL) , tak na B. srane najdete doslova, totálny náhul v klistýrových polminutkách, ktorý už nahrala klasická zostava Lee Dorina, Mick Harris a dvaja nový členovia Shane Embury-bassa (až dodnes) a Bill Steer -gitara (neskôr založil CARCASS). Ešte jedna zaujímavosť je pravdepodobne vadná páska v štúdiu, ktoré nechtiac (asi) zrýchlila na A. strane song "Control". Týmto albumom za začali písať dejiny jedného štýlu a kapela je naštastie dodnes aktívna! Chvála bohom! Prvý krát v histórii hudby tu zaznela sekundová skladba "You Suffer", ktorá aj vošla do Guinnesovej knihy rekordov. Až si mladý a nepočul si ešte toto, tak ti odkazujem, že až si myslíš, že počúváš GRINDCORE, tak s amoc mýlíš! Toto je prapočiatok existencie!